הפעלות ותרגילים

שני ניסויים של פרופ' דן אריאלי

משחק האולטימטום – קבלת החלטות בתנאים רגשיים

במשחק האולטימטום יושבים שני משתתפים, זרים זה לזה, בנפרד. אחד מהם הוא "השולח" והשני "המקבל". עורך הניסוי נותן לשולח סכום כסף. נגיד, 10 דולר, והוא צריך להחליט איך לחלק את הכסף בינו לבין המקבל. כל חלוקה אפשרית: שווה בשווה, להשאיר לעצמו 9 דולר ולתת אחד, או להיפך. ברגע שהשולח מודיע על החלטתו, המקבל יכול להסכים או לדחות את ההצעה. אם הוא מסכים, הם מתחלקים בכסף. אם הוא דוחה את ההצעה, שניהם לא מקבלים דבר.

בניסוי, הסכום ההתחלתי היה אכן 10 דולר. ל-200 המשתתפים נמסר שהשולח הוא משתתף אחר, אבל הצעת החלוקה נקבעה על ידי הנסיין והיתה זהה לכולם: 2.5/7.5 דולר. הנסיינים חולקו לשתי קבוצות. קבוצת "התנאי הכועס" – צפתה בסצינה מתוך סרט שבה השחקן מפוטר מעבודתו. כמו כן נתבקשו לכתוב על חוויה אישית דומה.

הקבוצה השניה – "התנאי השמח" – צפתה בקטע מתוך הסדרה "חברים", שעסקה בהחלטות לשנה החדשה, והתבקשה לכתוב על חווייה דומה. התוצאה: המשתתפים מקבוצת "התנאי הכועס" נטו לדחות את ההצעה הבלתי הוגנת הרבה יותר מהמשתתפים בתנאי השני. המסקנה: שתי הקבוצות שייכו, באופן לא נכון, את הרגשות החיוביים והשליליים שלהם להחלטה שקיבלו במשחק.

קבלת החלטות בתנאים של עוררות מינית

25 נבדקים, סטודנטים, זכרים, קיבלו שאלונים שעסקו במין. הם התבקשו לענות עליהם במצב רגיל, ופעם נוספת כשהם מגורים מינית. חלק מהשאלות נגעו להעדפות מיניות (למשל, האם תרצה לעשות סקס עם אשה בת 60), חלקן בבחירות מוסריות (האם תשקה את בת זוגך סם ללא ידיעתה כדי להגדיל את הסיכוי לסקס) וחלקן ניסו לנבא את הסיכוי לשימוש באמצעי מניעה.

התוצאות: כל המשתתפים ענו על השאלונים באופן שונה לחלוטין כשהיו במצב של עוררות. רצונם לעסוק בפעילות מינית "משונה" היה גבוה ב-72 אחוז מאשר במצב הרגיל. הנטייה לעסוק בפעילות לא מוסרית היתה גבוהה ב-136 אחוז, והנכונות לוותר על אמצעי מניעה היתה גבוהה ב-25 אחוז.

מסקנות: הנבדקים לא הצליחו לנבא כיצד העוררות תשפיע עליהם. במצב ה"קר" הם כיבדו נשים, פסלו את הפעילויות הבלתי קונבנציונליות וניבאו שתמיד ישתמשו בקונדום. כל העכבות והסטנדרטים המוסריים האלה נעלמו כמעט לחלוטין במצב עוררות.

מבוסס על הספר "לא רציונלי ולא במקרה" מאת דן אריאלי, הוצאת מטר


רעיונות לפתיחת מפגש ורעיונות לסיום מפגש | ״מה המצב״


חמש הדקות שמשנות שנת לימודים שלמה. מתאים מאוד גם לפתיחת פעילות קבוצתית או כל פרויקט שהוא עם נוער.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s